העתקות שמש – איך עושים את זה נכון?

אם אתם סופרים, עוסקים בתכנון בנייה או אפילו מתכננים פרסומת בגודל של קיר, כנראה שהמושג "העתקות שמש" נשמע לכם מוכר לכל הפחות. אז מה זה העתקות שמש? למה הן משמשות? איך עושים את זה נכון ולמי מומלץ לפנות? פרטים במאמר

 

מה זה העתקת שמש?

לפני פיתוח הטכנולוגיה של מדפסות ומכונות צילום משוכללות יותר, הפועלות בשיטת הזרקת צבע בדרך כלל, השתמשו בטכניקת העתקות שמש בכדי להעתיק מסמכים מקוריים. בשיטה זו מוצמד למסמך המקורי נייר פרגמנט הרגיש לאור, ומצופה בחומר כימי.

כאשר מקרינים עליהם את אור השמש, החומר הכימי מוסר, כך שהאזורים היחידים שבהם נותר החומר הכימי, אלו אזורי הדיו במסמך המקורי, שיצרו צל על נייר הפרגמנט. כיום, כאמור, כבר לא משתמשים בטכניקה זו להעתקת מסמכים, אך השם המסורתי נשאר, ומתייחס בדרך כלל להדפסות אור במדפסת "פלוטר".

 

למה משמשות העתקות שמש?

העתקות שמש משמשות בדרך כלל משמשות לצורך בדיקה סופית – עבור אדריכלים, העתקת שמש מאפשרת הדפסה של תכנית אדריכלית גדולה בעמוד אחד. עבור סופרים, ובעיקר מעצבי ספרים, העתקת שמש מאפשרת בדיקה של גרסה סופית גסה של הספר, ללא כריכה, בכדי לוודא שלא  נוצרו טעויות במהלך ההדפסה, כמו חיתוך של הטקסט או טעויות עימוד.

העתקת שמש של הספר מבוצעת רגע לפני שהספר מודפס בגרסתו הסופית לקהל הלקוחות, ובדרך כלל לא נהוג לערוך את הספר בשלב זה. מלבד סופרים ואדריכלים, ישנם בעלי מקצוע רבים נוספים הזקוקים להדפסות שמש, כמו מעצבי פנים ומתכנני תשתיות שונות.

 

איך העתקות שמש מבוצעות?

כיום, הגרסה המודרנית של העתקות שמש (או הדפסות אור) מבוצעת בעזרת מדפסת, אך בניגוד למרבית המדפסות אשר מזריקות את הצבע על הנייר, בהדפסת שמש משתמשים בהבזק אור חזק המעורר תגובה חשמלית, וזו מעבירה את החומר אל הנייר.

מלבד הדפסות גדולות במיוחד, הדפסות שמש מאפשרות גם שימוש בצבע מלבד שחור ולבן, וכמו כן, גם מספר צבעים יחד באותה הדפסה. הדפסות אלו מאפשרות הדפסות בכמות גדולה ובמהירות גבוהה שאינה מתפשרת על דיוק ואיכות.

 

למי מומלץ לפנות?

בכדי לקבל תוצאות מיטביות, מומלץ לפנות לבתי דפוס מקצועיים בעלי הציוד המתאים ואנשי צוות המוכשרים לכך. מדפסות העובדות בשיטת העתקת שמש הם יקרות ומסובכות למדי, ונדרש ידע רב בכדי לתכנן את ההדפסה, במיוחד בגדלים הנדרשים לתכנון תשתיות ובנייה.

כמו כן, יש צורך בבחירת החומרים והנייר המתאימים בכדי להגיע לתוצאות הנשמרות לאורך זמן. לכן, בבתי הדפוס הגדולים המוכשרים להדפסות שמש, מועסקים בעלי מקצוע רבים, בעלי ידע וניסיון רב בהדפסות מקצועיות, בכדי לאפשר תוצאות בסטנדרט גבוה ובדיוק רב.

העתקות שמש הן דרך נהדרת ויעילה ליצירת תכנונים גדולים או פרסומת בגודל שאינו סטנדרטי, אך חשוב לזכור לפנות למי שמומחה בכך, בכדי להגיע לתוצאות איכותיות בסטנדרט גבוה.

העתקות שמש

אולי תאהבו גם את: