4 סיכונים שיכולים להתרחש בעקבות עקירת שיניים

עקירת שיניים היא הליך דנטלי נפוץ שנחשב בדרך כלל בטוח, אך גם הוא כרוך בסיכונים מסוימים – במיוחד כאשר הוא מושפע מרשלנות רפואית.  במאמר זה נציג 4 סיכונים שיכולים להתרחש בעקבות עקירת שיניים

 

עקירת שיניים – האם זה מסוכן?

בגדול עקירת שיניים אינה נחשבת להליך מסוכן כלל. עם זאת קיימים סיכונים שונים שבמפגש עם רשלנות רפואית מצד רופא השיניים עלולים להחמיר. כך לדוגמה, סיכונים של פגיעה בסינוס עקב עקירה ברשלנות נחשבים נדירים, אבל הם בהחלט יכולים לקרות אם הרופא התרשל במהלך עבודתו. נציג כאן 4 סוגי סיכונים שעלולים לקרות במהלך עקירת שן.

עקירת שיניים – האם זה מסוכן_ 

 

1. נזק עצבי

אחד הסיכונים העיקריים בעקבות עקירת שיניים הוא נזק עצבי. סוג זה של פציעה יכול להתרחש אם רופא השיניים או מנתח הפה אינם זהירים בעת הסרת שן, במיוחד שיני בינה, הממוקמות ליד מספר עצבים. תסמינים של נזק עצבי כוללים חוסר תחושה, כאב או תחושת עקצוץ בחניכיים, בשפתיים, בסנטר או בלשון. בעוד שנזק עצבי מסוים עשוי להיפתר מעצמו, מקרים חמורים עלולים לגרום לפגיעה קבועה, דבר המצביע על כישלון בביצוע נאות של ההליך או בשקילת כל הסיכונים האנטומיים הכרוכים בכך.

 

2. זיהום

סיכון משמעותי נוסף הוא זיהום, שעלול להתפתח אם איזור העקירה אינו מעוקר כראוי לפני ההליך או במהלכו. סימני זיהום כוללים כאבים עזים, נפיחות, מוגלה או חום. רשלנות רפואית עלולה להיות מעורבת בעניין אם לא הייתה הקפדה על תנאים סטריליים במהלך העקירה, או אם רופא השיניים לא רשם אנטיביוטיקה בנוכחות תסמיני זיהום או כשמדובר על חולה בסיכון גבוה לזיהומים.

 

3. שבר בלסת

הליך לא תקין במהלך עקירת השן יכול להוביל לשבר בלסת, במיוחד אם משתמשים בכוח מוגזם כאשר מדובר על חולים עם עצמות שבירות או אם העקירה מורכבת ואינה מטופלת בזהירות הנדרשת. הדבר עלול להוביל לכאבים עזים, לקושי בשימוש בלסת ולתקופת החלמה ממושכת. תוצאה כזו עשויה לשקף חוסר מיומנות או תשומת לב לצרכי הבריאות הספציפיים של המטופל ולאנטומיה הדנטלית.

 

4. דימום

דימום מוגזם הוא סיבוך שעלול לנבוע מעקירת שיניים. אמנם מדובר בתופעה שנחשבת  למשהו תקין מיד לאחר ההליך, אך הדם אמור להיקרש ולהצטמצם די מהר. אם הדימום נמשך יתר על המידה, ייתכן שהדבר נובע מטכניקה לא נכונה במהלך העקירה או אי ניהול הפרעת דימום בסיסית אצל המטופל. אם רופא שיניים אינו מתחקר לגבי היסטוריה רפואית מעמיקה או אינו מיישם אמצעים נכונים לשליטה בדימום, כגון מתן תרופות מתאימות או ייעוץ לאחר טיפול הממזער דימומים, הדבר עלול להוות רשלנות.

 

סיכום

סיכונים אלו הקשורים בעקירת שיניים מדגישים את החשיבות של חריצות מקצועית ועמידה בסטנדרטים רפואיים בטיפולי שיניים. בעוד שחלק מהסיכונים טבועים בכל הליך כירורגי, החמרה של סיכונים אלו עקב רשלנות רפואית אינה מקובלת. מטופלים החווים כל אחת מהבעיות הללו צריכים לפנות לייעוץ רפואי או שיניים מיידי כדי לטפל בסיבוכים, ולשקול התייעצות משפטית אם הם סבורים שהסבל שלהם נובע מטיפול לא הולם או כמובן ממצבים שונים של רשלנות.

דימום

אולי תאהבו גם את: